ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Περίοδος εγγραφών: από 2 έως 19 Μαΐου 2017 (10:00 ? 15:00)

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ:

1. Πιστοποιητικό γέννησης ΔήμουήΚοινότητας (δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΠΕΘ)

Οι αλλοδαποί μαθητές για τους οποίους δεν είναι δυνατό να αναζητηθεί το πιστοποιητικό γέννησης μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης.

1. Επίδειξητουβιβλιαρίουυγείαςτουπαιδιού, ήπροσκόμιση άλλουστοιχείου στοοποίο φαίνεταιότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

2. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.). Το έντυπο αυτό το προμηθεύεστε από το σχολείο.

3. Αποδεικτικό στοιχείο, από το οποίο να φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (λογαριασμός ΔΕΚΟ, μισθωτήριο συμβόλαιο) όπου θα αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του πατέρα ή της μητέρας. Σε περίπτωση που δεν αναγράφεται το ονοματεπώνυμο του πατέρα ή της μητέρας: Υπεύθυνη Δήλωση θεωρημένη από την αστυνομία ή ΚΕΠ.

4. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου.

ΌπουδενείναιδυνατήηπροσκόμισηΒεβαίωσηςπαρακολούθησηςνηπιαγωγείου, οιγονείςκαικηδεμόνεςτωννηπίωνυποβάλλουνσχετικήαίτησηπρος τον ΔιευθυντήΕκπαίδευσηςΠ.Ε της Δ΄ Αθήνας, στηνοποίαθααναφέρονταιοιλόγοιμηφοίτησης. ΟΔιευθυντήςΕκπαίδευσης, αφούεξετάσειτηνενλόγωαίτηση, εγκρίνειτηνεγγραφήτουμαθητή.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Σημ: Οι γονείς, που θέλουν να εγγράψουν τα παιδιά τους στην Α΄ Δημοτικού, να το δηλώσουν στην Διεύθυνση του Σχολείου για να παραλάβουν την αίτηση, το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ) για να το συμπληρώσει ο γιατρός, ώστε να το προσκομίσουν κατά την εγγραφή. Επίσης όσοι γονείς θέλουν το παιδί τους να παρακολουθήσει το Ολοήμερο να συμπληρώσουν την αίτηση-δήλωση.